Wsparcie jednostek samorządowych

Jednostki administracji samorządowej muszą mierzyć się z problemami związanymi zarówno z realizacją zadań własnych, jak i umiejętnym zarządzaniem majątkiem publicznym. Z jednej strony, zaspokajanie istotnych potrzeb społeczności lokalnych powinno odbywać się na możliwie najwyższym poziomie, z drugiej zaś, samorząd nie może narazić się na zarzut niegospodarności, szczególnie biorąc pod uwagę ograniczony budżet jakim zarządza. Tak postawione zadania często trudno ze sobą pogodzić, nawet pomimo szeregu instrumentów, którymi dysponują jednostki samorządowe.

Pracując wiele lat pracy przy różnorodnych projektach realizowanych wspólnie z samorządami terytorialnymi mieliśmy okazję poznać specyfikę oczekiwań stawianych przed tymi podmiotami. Pozyskane w ten sposób doświadczenia wykorzystujemy wspierając lokalne jednostki administracyjne. Usługi oferowane w tym segmencie, poza wymienionymi w innych miejscach, obejmują m.in. takie działania jak:

Przykładowe realizacje:

Doradztwo w zakresie przekształcenia i możliwości funkcjonowania jednostki budżetowej w obszarze zagospodarowania odpadów.      Weryfikacja funkcjonowania podmiotu celowego.
Przeprowadziliśmy analizę możliwości funkcjonowania jednostki jako podmiotu prawa handlowego – spółki komunalnej z uwzględnieniem wszelkich korzyści i ograniczeń wynikających z takiego przekształcenia.     Przeanalizowaliśmy opłacalność inwestycji realizowanych przez podmiot celowy jednego z samorządów powołany w celu zagospodarowania i rewitalizacji atrakcyjnych terenów. Przedmiotem analiz były nie tylko parametry transakcji realizowanych wspólnie z partnerami prywatnymi, ale także korzyści społeczne i ekonomiczne uzyskiwane dzięki realizowanym inwestycjom przez lokalną społeczność.
db
Opiekun produktuMarek MachnickiWiceprezes Zarządu, Wspólnik EKSI Consulting Sp. z o.o.
tel: +48 61 640 37 73e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Wydział Zarządzania, Kierunek Stosunki Międzynarodowe oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania Strategicznego i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studia ukończył w 1999 roku. Od 1997 roku pracuje w branży doradztwa finansowego.

W latach 1997-1999 pracował w Poznańskiej Korporacji Budowlanej PEKABEX S.A. na stanowisku doradcy Zarządu Spółki w procesie wprowadzenia akcji Spółki na CETO S.A. oraz GPW w Warszawie S.A. Od 1999 do 2006 roku związany ze spółką konsultingową Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. W latach 1999-2001 jako konsultant, 2001-2005 – Wicedyrektor Departamentu Fuzji i Przejęć, od połowy 2005 roku Dyrektor Departamentu Doradztwa Finansowego. Od 2007 roku Wiceprezes EKSI Consulting Sp. z o.o.

Podczas pracy zawodowej kierował i brał udział w wielu projektach z zakresu doradztwa finansowego. Odpowiedzialny za procesy fuzji i przejęć na polskim rynku, na zlecenie inwestorów polskich i zagranicznych, w tym badań typu „due diligence”, wycen oraz negocjacji. Ponadto odpowiedzialny za procesy pozyskiwania kapitału dla przedsiębiorstw (IPO, kredyty inwestycyjne, fundusze unijne). Kierował oraz uczestniczył w kilkudziesięciu projektach doradczych w wyżej wymienionym zakresie dla wielu polskich i zagranicznych firm, a także dla Ministerstwa Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Specjalizuje się w problematyce transformacji przedsiębiorstw, prywatyzacji, budowania strategii przedsiębiorstw oraz wsparcia jednostek samorządów lokalnych.