Energetyka zawodowa i rozproszona

Prowadzone procesy prywatyzacyjne rynku energetycznego rodzą potrzebę profesjonalnego wsparcia doradców. Stwarza to możliwości rozwoju dla Eksi Consulting Sp. z o.o., mającej w swoich szeregach wielu doświadczonych konsultantów.
 
Wielkość polskiego rynku energii elektrycznej wynosi obecnie około 154 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 30 mld zł. Ponad 60% energii dostępne jest dla klientów w ramach wolnego handlu. Pozostała część obejmuje energię wyprodukowaną przez określonych wytwórców, która musi być obligatoryjnie kupowana przez klientów według konkretnych proporcji, a obowiązek ten wynika z konieczności wsparcia przez Państwo działań związanych z ochroną środowiska naturalnego.

ener1

Uczestnikami rynku energii elektrycznej w Polsce są:
  • wytwórcy energii – elektrownie systemowe, elektrociepłownie oraz odnawialne źródła energii;
  • firmy zajmujące się handlem energią;
  • firmy zajmujące się transportem energii;
  • klienci.
Największymi podmiotami rynku energii elektrycznej w Polsce są Grupa Energa, PGE, Grupa Tauron oraz Grupa Enea.

Najwięksi gracze
ener2Grupę Energa tworzy ponad 40 spółek, zatrudniających łącznie około 12,5 tys. osób. Głównymi obszarami działania spółki są wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej i cieplnej. Energia wytwarzania przez Grupę pochodzi w 17% ze źródeł odnawialnych i sprzedawana jest około 7 mln klientów indywidualnych u 300 tys. klientów instytucjonalnych. Grupa posiada jedną elektrownie konwencjonalną i 45 elektrowni wodnych. Dodatkowo współpracuje z lokalnymi producentami energii ze źródeł odnawialnych, w związku z czym do sieci przyłączone są również liczne elektrownie wiatrowe, drobne elektrownie wodne.

PGE jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Obsługuje około 5 mln podmiotów prywatnych oraz firm. PGE zatrudnia ponad 46 tys. pracowników i posiada około 12,4 GW zainstalowanych mocy wytwórczych. Grupa działa niemal we wszystkich obszarach rynku energetycznego, skupiając się jednak na dystrybucji, sprzedaży detalicznej oraz obrocie hurtowym. Co istotne PGE aktywnie uczestniczy w projektach związanych z energetyką konwencjonalną, odnawialną oraz jądrową.

Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów działających na polskim rynku energetycznym i zatrudnia około 28 tys. osób. Działa przede wszystkim w obszarze wydobywania węgla, wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i ciepła. Około 80% produkcji energii elektrycznej Grupy opiera na węglu kamiennym, 10% na brunatnym, a 4% na odnawialnych źródłach energii, w tym głównie biomasie i energii wodnej. Spółka jednak stara się rozwijać ten obszar odnawialnych źródeł energii i zwiększać jego zakres.

Grupa Enea działa w obszarze handlu, wytwarzania oraz dystrybucji energii elektrycznej w zachodniej i północno zachodniej Polsce. Elektrownie Grupy produkują około 8% wytwarzanej w Polsce energii. Spółka obsługuje ponad 2 mln klientów indywidualnych oraz 300 tys. klientów instytucjonalnych.

Prywatyzacja szansą rozwoju

Wśród wymienionych Spółek sektora energii elektrycznej dominuje własność Skarbu Państwa. Panuje jednak przekonanie, że prywatyzacja energetyki ma pozytywny wpływ na wiarygodność kredytową tego sektora, a prywatyzacja polskiej energetyki stanowi istotną część rządowego planu prywatyzacji. Wynika stąd, że procesy prywatyzacyjne trwają i trwać będą, co stwarza realne szanse na powstanie ciekawych projektów, w których Eksi Consulting Sp. z o.o., z racji swojego doświadczenia, ma szanse uczestniczyć.

O nas

  • O nas

    Jesteśmy firmą doradczą, wspierającą polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa w działaniach ukierunkowanych na rozwój, wzrost wartości oraz...

    Czytaj więcej...

Kontakt

Eksi Consulting Sp. z o.o.
Poznań - siedziba spółki:
ul. Sianowska 106
60 - 453 Poznań
 
tel/fax: +48 61 849 94 20
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.